Nie od dziś jest jasne, że wynajem mieszkań jest opłacalny. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować lokal turystom. W szczególności w obecnych czasach, kiedy jest bardzo duże zapotrzebowanie na takie miejsca. O wiele częściej podróżujący wolą prywatne apartamenty, zamiast hotelu. Dzięki temu są bardziej niezależni, mogą poczuć się trochę jak w domu, często również cena jest o bardziej atrakcyjna. Ogromnym plusem jest też łatwość rezerwacji. O czym warto pamiętać podczas wynajmowania apartamentu turystom i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Jakie są sposoby na najem krótkoterminowy?

Bezsprzecznie najbardziej popularnym sposobem jest założenie konta na stronie internetowej Airbnb. Innym sposobem jest założenie firmowego konta na stronie Booking. To na tych stronach turyści zazwyczaj rozpoczynają poszukiwania noclegów. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami zostaje nam także wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową lub na stronie informacji turystycznej.

Powinno się mieć na uwadze to, że większe miejscowości, jak na przykład Kraków, wymagają zgłoszenia obiektu na specjalną listę. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam swojego lokalu działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do listy zajrzeć może tak naprawdę każdy. Wszystko to przez wiele zażaleń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych krótkoterminowo lokali.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Jednym z częściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy konieczne jest zakładanie działalności gospodarczej, aby oferować najem krótkoterminowy. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ zgodnie z definicją taki wynajem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a co za tym idzie trzeba działalność gospodarczą założyć. Pojawiały się jednak już przypadki, w których osoby posiadające mieszkania, które były wynajmowane krótkoterminowo, nie otwierały działalności gospodarczej i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie zwyciężały. Każdy powinien indywidualnie przeanalizować czy musi działalność zaczynać, czy nie jest to konieczne. Każde biuro księgowe w Krakowie na pewno sprawdzi czy trzeba działalność gospodarczą zakładać, czy nie jest to opłacalne.

Rozliczanie podatku od najmu krótkoterminowego

Rzeczą oczywistą jest za to obowiązek zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Z racji, że krótkoterminowy wynajem lokali przynosi nam zyski, to daje nam dochód. Jeśli posiadamy działalność gospodarczą to najlepiej wybrać się na konsultację do księgowej w Krakowie. Sposobów rozliczania się jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie zasad ogólnych. Wtedy od przychodów możecie odliczyć opłaty – jest to najkorzystniejszy sposób. Jako koszty można wliczyć opłaty za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt oraz czynsz. Wtedy musimy rozliczyć sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – najem krótkoterminowy wymaga załatwienia kilku formalności, których nie warto pomijać. Zachęcamy do kontaktu z biurami księgowymi w Krakowie, ponieważ w takim miejscu otrzymacie wszystkie niezbędne informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej i o rozliczaniu się z fiskusem. Krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań nie jest tym samym, co najem długoterminowy i czasem powinno się sprawdzić czy jest korzystniejszy. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich niezbędnych analizach.