Główną różnicą pomiędzy postępowaniami karnymi a cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia ma obowiązek poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie angażują się w sprawę. W sprawach cywilnych natomiast sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Co jeszcze jest innego w tych procesach? Kiedy musisz sprawdzonego adwokata? Czy zatrudnisz właściwego w Gdańsku?

Czym wyróżnia się sprawa karna

Sprawy karne obejmują sytuacje, które są uważane za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

Podczas postępowania karnego to sąd odpowiada za rozstrzygnięcie procesu. W zasadzie możemy powiedzieć, że sąd musi dążyć do poznania prawdy, nawet jeśli osoba oskarżona, jej obrońca i prokurator nie próbują nic zdziałać w sprawie. Inaczej sąd ma za zadanie samemu przeprowadzać dowody i je analizować.

Kiedy mówimy o sprawie cywilnej?

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów pomiędzy dwoma osobami albo organizacjami.

W sprawach cywilnych wynik procesu jest zależny od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę pociągnie. Poza tym, że musi samodzielnie przedstawić sądowi dowody na poparcie swoich żądań, to również musi wykonać to w należytym terminie i charakterze – inaczej sąd może odmówić przyjęcia tych dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to właśnie w postępowaniu cywilnym przeważająca część ludzi próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to na przykład postępowania spadkowe, odszkodowawcze, lub procesy rodzinne jak przykładowo alimenty, adopcje lub rozwody.

Co kiedy zostałeś pozwany, albo kiedy chcesz kogoś pozwać?

Warto wiedzieć, że sprawy cywilne rozstrzygają pewne nieporozumienia i niesamowicie ważne jest aby mieć profesjonalnego adwokata. Ma za zadanie znaleźć jak największą liczbę dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, w przeciwieństwie do karnego, to zaangażowanie Twojego prawnika zadecyduje o tym czy wygrasz proces. W Gdańsku bez wątpienia znajdziesz właściwego prawnika, który pomoże Ci wygrać postępowanie. 

W sprawie karnej za to dobry prawnik pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez proces i udowodnić, że jesteś niewinny. Nawet jeśli wiesz, że sprawa powinna zakończyć się Twoją wygraną, to profesjonalny prawnik zaoszczędzi Ci wiele stresu i czasu.

Nie ważne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy mecenasa w postępowaniu cywilnym – zawsze powinieneś postawić na sprawdzonego i doświadczonego prawnika, którego na pewno wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – adwokat z Gdańska