Do naszej ojczyzny przybyło już ponad 1,5 miliona osób z Ukrainy. Czy nasz rynek pracy jest gotowy? Okazuje się, że rynek pracy w naszym kraju może dać pracę 700 tysiącom pracowników z Ukrainy. Prowadzący firmę powinien pamiętać że jego pracownicy są zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Europa oferuje dużą pomoc uciekającym z Ukrainy

Wiele krajów Europny deklarują pomoc uciekającym z Ukrainy. Teraz przejścia między krajami funkcjonują bez zmian. Niemniej jednak ekspert apeluje żeby uprościć procedury dla szukających schronienia. Warto też dodać iż w województwach lubelskim i podkarpackim mają powstać ośrodki dla uciekających z Ukrainy. W takich miejscach będą mogli dostać informacje na tematy związane z kwestiami prawnymi i logistyczne, gdzie mogą pojechać, żeby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Uciekający przed wojną znajdą w Polsce pracę

Spójrzmy na historię gdy po sfałszowanych wyborach na Białorusi Polska udzieliła pomocy około 20 tys. uchodźcom z Białorusi. Część z nich otrzymała wizy humanitarne, inni ubiegali się o ochronę międzynarodową, a kolejni wjechali do Polski na podstawie międzynarodowego programu Poland Business Harbour. Dokładnie o taką pomoc zwrócą się uchodźcy z Ukrainy. Nie da się także ukryć że nasz kraj jest dla Ukraińców pierwszym wyborem. Nasz kraj z tego powodu musi zadbać o dobrą strategię, pozwalającą na przyjęcie uchodźców w bezpieczny sposób. Narazie po Polski przyjechało prawie 2 miliony uchodźców, niemniej jednak łącznie może być ich trzy miliony.

W jakich miejscach osoby z Ukrainy znajdują zatrudnienie w Polsce?

Od kilku lat osoby pochodzące z Ukrainy chętnie przyjeżdżają do naszego kraju żeby podjąć się zatrudnienia.

Niemniej jednak najczęściej podejmują pracy w przedsiębiorstwach budowlanych czy też produkcyjnych. Obserwujemy jednak iż coraz częściej Ukraińcy znajdują pracę również w pozostałych sektorach, czyli gastronomia, hotelarstwo, usługi oraz handel. Dodatkowo wzrasta też liczba specjalistów ze wschodu. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Niestety często praca wykonywana przez Ukraińców może wiązać się z negatywnymi stereotypami. Ich źródłem są na przykład zaszłości historyczne. Jest to jednak błędny stereotyp. Pamiętajmy także, że pracownicy pochodzący z Ukrainy najczęściej wykonują zawody deficytowe, czyli takie, w których nie ma wystarczającej ilości pracowników. W sposób pozytywny oddziałuje to na nasz rynek pracy. Nie da się też ukryć iż pracownicy z Ukrainy wspierają wiele polskich branż. Dzięki nim nasi przedsiębiorcy łatają luki w zatrudnieniu. W związku z tym polacy nie powinni obawiać się że pracownik pochodzący z Ukrainy ukradnie mu pracę.