Skąd pomysł na dopisanie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

Na początku 2020 gdy w naszym kraju pojawiła się pandemia i ogromna ilość ograniczeń, trzeba było mocno zmienić sposób działania wielu przedsiębiorstw. Niemal wszystkie restauracje trzeba było pozamykać, w wielu miejscach musiały zostać zastosowane zmiany, tak żeby jak najmniej osób spędzało ze sobą czas. W takich firmach, gdzie można było to zrobić, pracownicy zaczynali pracować zdalnie i powstał wtedy problem z regulacją takiej pracy. Przed pandemią nie było to popularne rozwiązanie, firmy zostały pozostawione same sobie przy ustalaniu zasad pracy zdalnej.

Jak zostaną uregulowane przepisy w zakresie wykonywania pracy zdalnie?

W kodeksie pracy, który ma opisać też pracę zdalną znaleźć się mają takie rzeczy jak:

  • uregulowanie zasad wykonywania pracy zdalnej,
  • możliwość realizowania pracy poza siedzibą firmy na wniosek pracownika,
  • uprawnienia do anulowania pracy zdalnej zarówno przez przełożonego, jak i przez pracownika,
  • unormowanie obowiązków kierownika wobec pracownika,
  • kontrola pracy poza siedzibą firmy osoby zatrudnionej przez kierownika,
  • zakaz dyskryminacji osoby zatrudnionej, która pracuje poza siedzibą firmy

Dzięki temu znajdą się w nim wszystkie potrzebne dane dające wskazówki zarówno dla osób zatrudnionych jak i pracodawców. To co jest najbardziej istotne to, że pracodawca zgadzający się na pracę zdalną pracownika mimo wszystko musi dostarczyć mu przedmioty i sprzęt konieczne aby wykonywać pracę, ale też opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Warto również wiedzieć, że możliwa jest tak samo praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takiej sytuacji pracownik może zanieść wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Mówiąc o okazjonalnej pracy zdalnej mamy na myśli pracę nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co istotne na okazjonalną pracę poza siedzibą firmy nie może wysłać zatrudnionego pracodawca. Tutaj chęć pracowania w domu musi być ze strony osoby zatrudnionej.

Przepisy BHP a praca zdalna – jak to będzie uregulowane?

Pracownik wykonujący swoje obowiązki w formie pracy zdalnej też będzie musiał przestrzegać przepisów BHP. Nie będą one jednak aż tak rozbudowane jak podczas pracy w siedzibie firmy. Przepisy, które znajdą się w nowym kodeksie pracy mają mówić o tym, że pracownik obowiązkowo ma oświadczyć, że jego stanowisko pracy w domu zapewnia pracę zgodnie z wytycznymi BHP. Jeśli jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę pracownik poinformuje, że chce pracować w pełni zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP elektronicznie.

Jeśli wciąż nie wiecie co dokładnie zmieni się i jakie kroki powinniśmy poczynić z pracownikiem, który zgłosi chęć wykonywania zdalnej pracy w 100% albo chociaż okazjonalnie to polecamy skontaktować się z kancelariami adwokackimi, które pomogą przy zrozumieniu zmieniających się przepisów. Odpowiednim miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, w której adwokaci specjalizują się w zakresie kodeksu pracy.