W świecie, w którym(ych) funkcjonujemy rzetelny notariusz jest ciągle w cenie. Jest przecież wiele kwestii, do których legalnej(go)) załatwienia konieczny jest podpis osoby dysponującej odpowiednimi atrybutami prawnymi. Kwestie|sprawy dotyczące  podziału majątku, jego przekazania, czy też {realizacji|wypełnienia] testamentu nie mogą być załatwiane na stopie międzyludzkiej. Prawo reguluje tego rodzaju kwestie w klarowny sposób – do realizacji tego typu spraw powoływana(y) jest odpowiedni pośrednik. Oczywiście nic za darmo. Notariusz za swoje usługi pobiera stosowną gaże. Jak to wygląda w praktyce? Z jakimi kwestiami zglaszamy sie do notariusza w Łodzi?

Dlaczego korzystamy z usług notariusza?

Można mieć niemal stuprocentową pewność, że każdy przynajmniej raz w życiu skorzysta z usług notariusza. Jest to osoba, który umożliwia legalizację wielu rzeczy tworzących naszą rzeczywistość. Notariusz jest zawodem(ów) zaufania publicznego, co wiąże się z tym, iż przysługuje mu identyczna ochrona jak innym pracownikom sektora legislacyjnego. Notariusz 

Oględnie rzecz ujmując, zajmuje się on tworzeniem aktów wykorzystania prawa. Przysługuje mu także prawo do dokonywania czynności notarialnych. Prawo do wykonywania pracy jako notariusz nadaje odpowiedni minister – w Polsce jest to minister sprawiedliwości. Zgodnie z prawem wszystkie czynności przypieczętowane przez notariusza mają charakter dokumentów prawnie obowiązujących. Innymi słowy, notariusz sprawdza czy określone umowy nie kolidują z obowiązującym prawem.Daje tym samym zapewnienie, że wszystkie procedury odbywają się zgodnie z z literą prawa.

O jakich czynnościach mowa? Jest ich od groma. Są to zazwyczaj tzw. przypadki życiowe. Są związane z zakupem albo sprzedażą nieruchomości, wszelkimi aktami zaświadczającymi własność i przenoszenia tejże własności na inne osoby fizyczne. Notariusz jest konieczny również podczas zakładania spółek czy w sprawach spadkowych. A to tylko część z całości.

Praca notariuszy odciąża sądy(om). Cześć spraw może być bowiem rozwiązywana przez urzędników notarialnych. Mowa głównie o umowach między dwiema stronami, aczkolwiek nie tylko. 

Czy opłaty notarialne są konieczne?

Co jasne notariusze za swoją pracę kasują odpowiednie taksy. Ich wielkość jest zróżnicowana. Na wycenę usług notarialnych składają się różne czynniki. Renoma, lokalizacja, jak również przedmiot sprawy. Można zakładać, że Łódź, ulica Piotrkowska będzie ciut kosztowna niż centrum Kluczborka. Także notariusz z wieloletnim(ą) stażem może oczekiwać wyższej zapłaty niż początkujący.

Ale trzeba wiedzieć, że właściwe rozporządzenie przewiduje maksymalną kwotę taks notarialnych. Są to kwoty maksymalne dla danej czynności notarialnej. Pracownik notarialny nie może pobierać prowizji powyżej tych limitów. Warto sprawdzić poglądowo jakie to kwoty.

  • wartość 10 tys. – 30 tys. zł – 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł.
  • wartość 60 tys. -1 mln zł –  1010 + 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
  • wartość powyżej 1 mln zł – 4770 zł + 0.2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
  • umowa majątkowa dla małżonków – 400 zł
  • testament – 50 zł
  • pełnomocnictwo – 100 zł

Są to najwyższe możliwe kwoty dopuszczone przez ministerstwo. Skutkiem rządowo wskazanych limitów jest fakt, że nie da się ominąć opłaty notarialnej. Jednak przeważnie jest to usługa warta poniesionych kosztów.

Gdzie i jak szukać rzetelnej kancelarii notarialnej?

Zamierzając odwiedzin u notariusza dobrze jest zrobić rozpoznanie. Koniec końców, ciesząca się dobrą opinią kancelaria notarialna w Łodzi przy ulicy Piotrowskiej będzie bardziej oblegana niż nikomu nieznana usługa świadczona na suburbiach. Czasem jednak można się zaskoczyć – miejsce prowadzenia praktyki notarialnej ma znacznie mniejsze znaczenie niż wiedza notariusza. To właśnie za wiedzę wynagradzany jest ten fach.