W tych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na badanie wzroku. Bardzo ten fakt cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu specjalistów, którzy potrafią leczyć choroby oczu i dobierać odpowiednie szkła korekcyjne. Zdaje się jednak, że niewiele osób zdaje sobie należycie sprawę z różnic między specjalistami takimi jak okulista i optometrysta. Warto zatem wyjaśnić tę kwestię.

Kto to jest okulista

Po pierwsze, okulista jest zawodem regulowanym prawnie, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie wzroku, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, pozbywanie się różnych przypadłości oraz przeprowadzanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to zawód regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego pełnienia potrzeba wyższych studiów w tym kierunku.

Optometrysta – co robi?

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór należytych szkieł korekcyjnych oraz okularów. Nie ma niestety wykształcenia, aby tak jak okulista gdansk przeprowadzać różnorakie zabiegi i operacje, ale umie należycie określić teraźniejszy stan zdrowia oczu pacjenta oraz wybrać konieczne szkła korekcyjne. Może także polecić wizytę u okulisty w celu zniwelowania danego schorzenia. Klienci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą także liczyć na terapię wzrokową, jaką przeprowadza profesjonalny optometrysta. 

Podsumowując i nieco uogólniając – okulista jest specjalistą od leczenia chorób wzroku, zaś optometrysta nade wszystko pomaga w doborze szkieł korekcyjnych.