Ostatnio nagłówki stron www zdominował Polski Ład. Wprowadzany przez rząd program interwencyjny, znacznie wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w zamyśle reakcją na konsekwencje pandemii COVID-19. Działania związane z pandemią mocno wstrząsnęły różnymi sektorami. Jedną z dziedzin, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Opcja pracy z domu spowodowała, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają przede wszystkim dobre zarobki i elastyczność. Jednak Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Jak Nowy Ład współgra z pracą w IT?

Warto wyjść od tego, że plan zaakceptowany przez rząd jest maksymalnie skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że szerokość interpretacji jest powalająca.

Następną ważną kwestią jest to, że wielu programistów pracuje na własnej działalności gospodarczej. Aby  być na czasie konieczne dla takiego pracownika jest profesjonalne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w obliczu zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Władza utrzymuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% obywateli.

Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla pracowników IT ma wynieść 12%. Jest to zmianę na korzyść, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania dochodu.

Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?

Co może być zaskakujące najmniej muszą obawiać fachowcy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który łączy się z większym oprocentowaniem. Mogą też rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w sektorze jest zwłaszcza na ludzi z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że nierzadko przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek przynosi to stratę na poziomie 6% w skali roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Obecnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą danych, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie fachowcy specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych zarobków.

Co zrobić żeby korzystnie wyjść na polskim Ładzie?

Więc. jak w utworze, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli reform rozliczeniowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć rzetelną osobę do pomocy.

Praca w sektorze rozliczeniowym pod pewnymi względami jest zbliżona do pracę(y) w IT. Można ją wykonywać(na) z domowego zacisza i wymusza znajomość(i) wszelkich trendów.

Nawet w Internecie możemy zatrudnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby fizycznej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W czasach rozwiązań mobilnych tego typu bariery przestają istnieć. Księgowy z wybranego miejsca na Ziemii może nam pomóc w wyborze o najlepszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich nowościach w obszarze interesującego nas sektora. A te czasami wprowadzane są w sposób prawie niewidoczny.