Prowadzenie dokumentacji księgowej nie jest łatwym zadaniem, dlatego większość właścicieli firm oddaje to zadanie profesjonalnym biurom księgowym. Jest to istotny element posiadania firmy. Nieodpowiednio prowadzona dokumentacja księgowa może stać się źródłem wielu kłopotów. Podejmując decyzję o zleceniu prowadzenia księgowości przez biuro księgowe, należy znaleźć rzetelne. Zazwyczaj właściciel firmy, który podpisuje umowę z biurem rachunkowym czuje się pewnie – wszak powierzył to zadanie w ręce profesjonalistów, a sam musi tylko opłacać podatki. Mimo tego, nie można zapominać, że w przypadku popełnienia pomyłki przez pracownika biura, odpowiedzialność może ponieść sam przedsiębiorca.  Czy biuro księgowe także jest odpowiedzialne za popełnione błędy? W jakim stopniu konsekwencje może ponieść przedsiębiorca, a w jakim biuro rachunkowe?

Kto może prowadzić księgi rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest niezwykle ważną sprawą przy posiadaniu działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca nie chce tego robić, musi znaleźć odpowiedzialne biuro księgowe. Osoba zakładająca biuro księgowe nie może wykonywać tego w postaci nierejestrowanej działalności gospodarczej, ponadto musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Co więcej nie powinna być też skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe. Wybierając biuro księgowe, trzeba także zwrócić uwagę na fakt, czy posiada ono ubezpieczenie w kwestii odpowiedzialności cywilnej za szkody wynikłe w związku z prowadzoną działalnością. Wiele rzetelnych biur rachunkowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Biuro księgowe – zakres odpowiedzialności

Kiedy właściciel firmy zadecyduje, że chce skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura księgowego, powinien to zgłosić urzędowi skarbowemu. Warto pamiętać, że musi on to zrobić w ciągu 15 dni od momentu, kiedy biuro rachunkowe z Koszalina dostanie dokumenty. Mimo to, za wszystkie dokumenty nadal ponosi odpowiedzialność przedsiębiorca w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro księgowe. Przy większych spółkach odpowiedzialność spoczywa na barkach kierownika. Należy wspomnieć, że księgowy nie odpowiada za nie zapłacone podatki. Jego zadaniem jest tylko przesłanie do urzędu rozliczenia. Właściciel firmy odpowiada również za ewentualne skutki błędów. Odpowiedzialność właściciela firmy wynika z tego, że często ma miejsce sytuacja nie dostarczy on większości niezbędnych dokumentów na czas. Wtedy źle wyliczony podatek wyniknął z niedopatrzenia samego przedsiębiorcy, a nie biura rachunkowego.

Czy biuro rachunkowe ponosi jakąś odpowiedzialność?

Na pewno nie jest tak, że biuro księgowe nie jest obarczone żadną odpowiedzialnością. To, kiedy odpowiedzialność spoczywa na księgowych może być zawarte w umowie podpisanej pomiędzy biurem rachunkowym a przedsiębiorcą. Wówczas biuro będzie zobowiązane do naprawienia szkód, jakie powstały z nieodpowiedniego wykonania swoich obowiązków. Niestety, nie jest to łatwy proces. Żeby móc wyciągnąć konsekwencje z błędu biura księgowego przedsiębiorca musi udać się do sądu i wnioskować o odszkodowanie od biura księgowego. W sytuacji zwycięskiej sprawy odszkodowanie wypłaca firma ubezpieczeniowa, przez co biuro nie zbankrutuje. Dlatego właśnie ubezpieczenia biur rachunkowych są obowiązkowe. Oczywiście odpowiedzialność biura księgowego w przypadku popełnienia przestępstwa jest bezdyskusyjna. Kiedy poczynania księgowego będą udowodnione jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo, wówczas odpowiedzialność ponosi sam księgowy, bądź właściciel biura księgowego. Jest jedna sytuacja, w której odpowiedzialność ponosi zarówno księgowy jak i przedsiębiorca. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że obydwie strony ponoszą konsekwencje braku rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Czy warto korzystać z oferty biur rachunkowych?

Analizując wszystkie plusy i minusy, można uznać, że opłaca się korzystać z oferty biura rachunkowego. Można mieć wówczas pewność, że dokumentacja znajduje się w rękach profesjonalistów znających się na rzeczy. Jeżeli właściciel firmy znajdzie rzetelne biuro księgowe, powinien tylko o czasie dostarczać potrzebne dokumenty i regularnie opłacać podatki. Szukając dobrego biura warto zasięgnąć opinii innych klientów.