Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez właściwego wsparcia profesjonalistów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się wiedzą, można również liczyć na wsparcie ekspertów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Mimo prawa, które jest po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego kancelarie adwokackie zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po wygranej. Odsetek pozytywnie rozpatrzonych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy wpłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wtedy koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego dochodzi koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli sprawa trafi do drugiej instancji, wtedy trzeba zapłacić kolejne 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów dzięki temu, że teraz prawo jest po ich stronie. Kancelarie adwokackie znalazły metodę, aby prowadzić sprawę bez początkowych opłat. 

Pomoc dla frankowiczów – istotne jest doświadczenie i wiedza 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym honorarium. Nawet Ci frankowicze, których nie było stać na duże koszty prowadzenia sprawy, w chwili obecnej coraz częściej szukają wsparcia u ekspertów. Mimo wszystko, aby wszystko przebiegało gładko trzeba znaleźć odpowiednią kancelarię która ma doświadczenie w tego typu sprawach. Należy pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż wiele z nich przyjmuje takie sprawy licząc na łatwy zysk, jednakże nie mając wiedzy na ten temat.

Warto również zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Powinni w niej pracować nie tylko osoby świetnie znające prawo, ale także posiadający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii z pewnością nie dałaby rady sobie z pomocą frankowiczom. Wiele doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których zgłosi się kredytobiorca powinni zaproponować całościowe podejście do problemu, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa kredytowa powinna być przestudiowana indywidualnie, a później specjalista powinien zaproponować możliwe wyjścia z sytuacji i plan dalszej współpracy. Kolejnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a później reprezentowanie go na rozprawach.

Adwokat znający się na tego typu sprawach będzie umiał wygrać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po unieważnieniu umowy kredytowej można dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Nie można zapominać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół świetnych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank w sądzie. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o walkę w sądzie, niezbędnych informacji i godnych polecenia ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom