Z pewnością każdy zetknął się choć raz z kryptowalutami, ale nie każdy wie co to właściwie jest? Generalnie można powiedzieć, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojej fizycznej formy. Obecnie w obiegu na rynku jest dużo kryptowalut, ale najpopularniejszą z nich jest ta, która powstała w 2009 roku, czyli Bitcoin. Wirtualne pieniądze przynależą do zdecentralizowanego systemu księgowego opartego na kryptografii. Wiele krajów świata uznaje je za legalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany podmiot musi akceptować ten środek płatniczy. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest upubliczniony, ale tylko osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki używaniu właściwych kluczy szyfrujących. Obecnie istniejące kryptowaluty działają mniej więcej w ten sam sposób-
opierają się na łańcuchu bloków a fachowo mówiąc na blockchainie. Gdziemożna kupić wirtualną walutę? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Najistotniejsza cecha wirtualnych pieniędzy czyli decentralizacja

Czym tak naprawdę jest decentralizacja kryptowalut, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że kryptowaluty nie są zależne od żadnego organu, czy organizacji. Opierają się na systemie blockhain, dzięki czemu nikt nie może decydować o ich emisji, ani w ogóle wpływać na ich wartość. Jest to właściwość, która przeciwdziała jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może mieć wpływu na ich kurs. W sytuacji tradycyjnych walut każde transakcje wykonywane są z pomocą podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie żadnego przelewu. Jest to niewątpliwie minus, ponieważ w przypadku awarii w danym banku właściciele kont pozbawieni zostaliby możliwości dokonywania przelewów. Przy kryptowalutach nie istnieje ten problem, ponieważ dokonywane transakcje są kontrolowane przez wielu współuczestników w tym samym momencie. W sytuacji kiedy jeden z nich odejdzie, na jego miejsce od razuwchodzi następny, co daje pewność sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Jedną z nich jest wydłużony czas transakcji, ponieważ często zdolności obliczeniowe uczestników są za słabe. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ kontrolowanie takich transakcji wykorzystuje ogromne pokłady prądu. 

Gdzie można nabyć kryptowaluty?

Większość transakcji kupna i sprzedaży wirtualnych walut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to miejsce oferujące stosunkowo niskie koszty transakcji, a także komfort. W tym przypadku wyłącznym kosztem jest prowizja, gdyż giełdy walut wirtualnych nie pobierają stawki za założenie konta. Obecnie powstało dużo giełd wirtualnej waluty proponującej przeróżne kryptowaluty, odróżniają się również między sobą poziomem oferowanego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby móc wybrać najodpowiedniejszej. Nie można zapomnieć, że giełda nie jest wyłączną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
w kantorze z kryptowalutami,
od innego posiadacza kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, na pewno najbardziej urozmaicony wybór będzie na giełdach. 

Portfel na kryptowaluty – czy istnieje?

Kiedy już staniemy się posiadaczami kryptowaluty przez np. zakup na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa szyfry- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można dać innym użytkownikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można rozporządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do kradzieży klucza przez inne osoby. Sprawi to do przejęcia naszego portfela przez osoby niepowołane. W sytuacji kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W sytuacji jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak można płacić kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem wirtualnych walut? Jest to przelewanie pomiędzy portfelami, a następnie kontrola poszczególnych transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja była możliwa dany sklep musi na pewno udostępnić opcję rozliczania się w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można również handlować na giełdach. W sytuacji portfeli kryptowalutowych wyjątkowo istotną kwestią jest troska o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę osobistego klucza, ponieważ nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już dojdzie do straty klucza właściciel straci bezpowrotnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Należy pamiętać, że obecnie najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej sklepów umożliwia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. Obecnie w obrocie jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.