Aktualnie branie kredytu jest codziennością. Bierzemy telefony na raty, kupujemy samochód na kredyt oraz zaciągamy kredyty hipoteczne na dom. Możemy dostać pożyczki po wypełnieniu krótkiego formularza, a banki prześcigają się w wyborze kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość jednak czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po ten z banku, w którym mamy konto, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

Jakie istnieją rodzaje kredytów?

Jeden z najłatwiej dostępnych kredytów, jakie możemy dostać w banku to kredyt konsumpcyjny, inaczej zwany gotówkowym. Tego typu kredyt dostajemy zazwyczaj na parę miesięcy maksymalnie do paru lat i możemy wydać go na obojętnie jaki cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania czy też wakacje. Kolejny kredyt, który jest niezmiernie często wybierany, to kredyt hipoteczny. Udzielany jest on żeby kupić albo wybudować nieruchomość i spłacany jest nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty z powodu wysokiej kwoty i długiego czasu spłacania przeważnie mają najniższe oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – trzeci typ, który pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden. Co za tym idzie do opłacania mamy jedynie jedną ratę i nie mamy obaw, że ominiemy jakąś ratę. Na zakończenie dobrze jest powiedzieć również o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, ponieważ bardzo często nie ma potrzeby, żeby udawać się do banku żeby je dostać. Bardzo często także nie są oprocentowane, oczywiście jeśli tylko opłacamy raty terminowo.

Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy

Należy zaznaczyć, że kredyt to nie to samo co pożyczka, kredyt jest przyznawany tylko przez banki, lub organizacje, które są w posiadaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność banków jest bardzo szczegółowo opisana w rozporządzeniu na temat kredytu konsumenckiego, dla odmiany firmy pożyczkowe działają na podstawie kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek wydzielić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnią się mocno banalną rzeczą, ale to co nie jest oczywiste, to, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w której zapisanych jest parę różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, inaczej nazywany konsumenckim, sprawia, że środki otrzymujemy wprost na konto bankowe i od razu mamy do nich dowolny dostęp. Bank nie jest zainteresowany czy przeznaczymy je na nowy telewizor, zakup mebli, czy na podróże. Kredyt jest przyznawany na określoną sumę i o tym czy go dostaniemy decyduje między innymi nasza zdolność kredytowa, oraz wysokość wypłat. Za taki kredyt zawsze pobierane są opłaty w postaci prowizji oraz oprocentowania. Tego typu kredyty przyznawane są na okres kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to w rzeczywistości kategoria, gdzie jest parę różnych kredytów, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Jaka jest główna różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Otrzymując jeden z kredytów bezgotówkowych nie dostajemy pewnej gotówki, którą bez problemu wypłacimy, zrobimy przelew albo schowamy na konto oszczędnościowe czy lokatę. W przypadku kredytów hipotecznych pieniądze przeznaczane są na zakup mieszkania i najczęściej nawet nie wpływają na nasze konto. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć nasze inne kredyty, więc znowu – nie dostajemy przelewu na konto. Przy karcie kredytowej oraz linii kredytowej na koncie bankowym, jesteśmy w stanie pieniądze przeznaczyć na dowolny cel, ale jest to zazwyczaj niewielka suma i nie nam się jej przykładowo wypłacić w bankomacie, często również nie będziemy w stanie wykonać przelewu za środki z karty kredytowej.

Czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe coraz częściej dostępne są dla dużej grupy ludzi, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie jest istotne czy jesteś emerytem, obcokrajowcem czy rolnikiem, zdecydowanie zobaczysz bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów dostaniesz kredyt gotówkowy. Wskazówki o tym w jakim banku możesz znaleźć idealny dla Ciebie kredyt i gdzie zaoferują Ci najlepsze warunki dobrze jest zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy powinien sam przekalkulować czy opłaca się brać kredyty gotówkowe. Powinno się wziąć pod uwagę, że zawsze będziemy bankowi płacić więcej pieniędzy, niż nam pożyczył. Jeśli mamy potrzebę, żeby wziąć kredyt gotówkowy to przyda się sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych, który bank ma najlepszą ofertę i udać się właśnie do niego i nie iść na łatwiznę i brać kredytu w swoim banku.