Prawie wszystkie polskie banki proponują teraz założenie karty kredytowej. Zazwyczaj istnieje pewna opłata za wyrobienie jej oraz zerowe oprocentowanie jeśli tylko rozliczymy się bez opóźnień. Dzięki temu tego typu metoda płatności jest coraz bardziej popularna. Czym różni się karta kredytowa od standardowej karty płatniczej? Czy powinniśmy po nią sięgnąć i na co spojrzeć zakładając ją?

Co to jest karta kredytowa i czym się charakteryzuje?

Główną różnicą między kartami kredytowymi, a płatniczymi jest model ich wydawania. Aby posiadać kartę płatniczą musimy mieć konto w banku i to do niego przypisywane są karty. Jeżeli za to mówimy o karcie kredytowej, to sposób wydawania różni się. Nie musimy posiadać konta, żeby mieć kartę kredytową. W związku z tym, że nie przypisuje się jej do rachunku, to nie jest ważne ile posiadamy faktycznie środków. Decydując się na kartę kredytową bank przyznaje nam z góry ustalony limit, który na konkretnej karcie jest dostępny i tylko tyle środków możemy wydać. Po uzależnionym od banku czasie musimy rozliczyć się z tego, co wydaliśmy z karty – w zależności od banku jest to miesiąc, zdarza się, że nawet dwa miesiące. Jeśli nie opłacimy to na czas to nie musimy płacić za kartę wcale odsetek.

O czym trzeba wiedzieć biorąc kartę kredytową?

Koncepcja karty kredytowej jest bardzo dobra i duża ilość osób wyrabia ją z wygody albo kiedy potrzebują środków. Sposób działania jest bardzo prosty – wydajesz pieniądze banku, a nie swoje, i oddajesz je za jakiś czas. Zdarza się, że jest to nawet 50-60 dni na spłatę. Oznacza to, że już dziś masz możliwość kupić rzecz, której potrzebujesz, a zapłacisz za to za z góry określony czas. Aby jednak bankowi opłacało się udzielanie kart kredytowych to często daje użytkownikowi pewną listę zadań do spełnienia – inaczej bank pobiera opłaty. Tak jest przykładowo przy opłacie za posiadanie karty. Jeśli weźmiesz ją, a następnie nie będziesz nią płacić, to trzeba będzie uiścić opłatę miesięczną. Zdarza się, że jest to kilka, albo kilkadziesiąt złotych. Następną zasadzką są wypłaty pieniędzy z bankomatów, lub robienie przelewów bankowych. Te usługi najczęściej są płatne i to niemało – bank zazwyczaj bierze od Ciebie pewien procent transakcji, którą wykonałeś i jeszcze ma możliwość obciążyć Cię odsetkami. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Przeważnie w rankingu kart kredytowych odnajdziemy informację na temat warunków aby ją dostać. Jeśli bank zawarł takie dane to zostanie tam podane jakie powinny być nasze zarobki, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową, często znajdziemy tam również informację o minimalnym wieku przyszłego klienta.

W dodatku w rankingu kart kredytowych widoczne są najczęściej opłaty oraz prowizje jakie bierze bank. Zobaczymy tam informacje o opłacie za kartę na start oraz czy jest też opłata miesięczna albo roczna. Jaka jest wysokość oprocentowania jeśli nie spłacimy zadłużenia na czas i jakich kwot należy się spodziewać za ewentualne wypłaty z bankomatów. Kolejną bardzo ważną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to czas na spłatę zadłużenia, w trakcie którego nie są nam naliczane odsetki.

Poza tym w rankingu kart kredytowych często znaleźć możemy wiadomości o przeróżnych promocjach, jakie bank oferuje, lub o możliwych limitach. 

Podsumowując – biorąc kartę kredytową powinno się być świadomym tego i nie podejmować jej na szybko widząc bonusy w banku. Niezmiernie prosto jest zbyt szybko wypłacić pożyczone środki, co przeważnie tylko zaszkodzi. Należy więc bardzo szczegółowo przeanalizować swoją sytuację oraz ofertę, jaką bank przedstawił a najbardziej spojrzeć na:

  • koszty utrzymania karty – czy zawsze się pojawiają, czy można ich uniknąć i jakie są warunki aby opłat nie było,
  • czas na spłatę zadłużenia – ile trwa i jak go liczyć,
  • wypłaty z bankomatów i realizowanie przelewów – czy jest za to dodatkowa opłata i jak wysoka, oraz czy do kwot tych od razu doliczane są odsetki,
  • jaki limit oferuje nam bank – zawsze powinno się przeanalizować czy będziemy w stanie spłacić tę sumę jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli nie to zdecydowanie zawnioskujcie o niższy limit.