Co robi biuro rachunkowe?

Biuro księgowe to firma, która dba o takie rzeczy jak przykładowo prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie i przechowywanie całej dokumentacji księgowej, tworzenie sprawozdań finansowych, obliczanie wyniku finansowego albo wycena aktywów oraz pasywów czy też określanie ich faktycznej wartości.

Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

W 2014 roku zawód księgowego został uwolniony, co oznacza, że nie trzeba kończyć specjalnych studiów oraz szkoleń w ramach rachunkowości aby kierować biurem księgowym. Jedyne warunki, które należy spełnić aby organizować dokumentację księgową to posiadanie bezwarunkowej zdolności do wykonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Zatem księgowość mają możliwość prowadzić osoby, które nie są karane za przestępstwa finansowe a także za przekręty skarbowe. Dodatkowo osoba na stanowisku księgowym koniecznie musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Jeżeli księgowy, zanim uwolniono ten zawód, uzyskał certyfikat księgowy lub świadectwo kwalifikacyjne to niezmiennie będzie miał możliwość posługiwać się nim, warto jednak wiedzieć, że żaden dyplom nie jest aktualnie wymagany żeby zgodnie z prawem wykonywać tę pracę.

Jak otworzyć własne biuro księgowe?

Co prawda żeby mieć biuro rachunkowe nie trzeba mieć wykształcenia ekonomicznego ani doświadczenia w rachunkowości, jednak niezbędne jest bieżące opanowywanie wiedzy z prawa podatkowego oraz regulującego działalność gospodarczą. Rozporządzenia te bardzo dynamicznie się zmieniają i aktualizują a każda osoba pracująca jako księgowy musi na bieżąco taką wiedzę zdobywać.

W dodatku prowadząc biuro księgowe musisz wiedzieć, że Klienci mogą traktować Cię jako doradcę. Do Twoich obowiązków więc oprócz organizowania ksiąg rachunkowych może być monitorowanie sytuacji materialnej przedsiębiorstw i dopasowywanie właściwych form finansowania lub szukanie metod na rozwiązanie problemów finansowych. Nie posiadając/mając odpowiedniej wiedzy możesz szybko stracić ich zaufanie a konsekwencją tego będzie utrata klientów.

Jak widać więc nie ma potrzeby posiadania doświadczenia w rachunkowości żeby prowadzić biuro rachunkowe ale samodzielne opanowanie tak szerokiej wiedzy może być bardzo trudnym zadaniem.

Źródło: Księgowa z Gdańska