Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które zamiast przedsiębiorców kalkuluje podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi również zbiór dokumentów kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków dobrego biura rachunkowego należy dodatkowo prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też małe firmy często wolą podjąć współpracę z biurem księgowym, niż prowadzić księgi we własnym zakresie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W internecie zaobserwujemy niesamowicie dużo biur rachunkowych. Mogą to być małe rodzinne firmy, korporacje przyjmujące do pracy dziesiątki pracowników, ale także ogólnopolskie biura rachunkowe online. Z pewnością ciężko jest wybrać jedno dobre rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim.

Warto prześledzić, czy firma, której chcesz powierzyć całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy zostawiać odpowiedzialność firmie, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który można sprawdzić jest istnienie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe oferują określonego księgowego, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Najczęściej masz bezpośredni kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze w pogotowiu. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa często nie mają takich możliwości i z reguły, kiedy potrzebujesz jakiś danych powinieneś dzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż przypadkowy konsultant odnajdzie dane na temat Twojej firmy.

Czy warto powierzyć prowadzenie księgowości biuru?

Przede wszystkim opłaca się nawiązać współpracę z biurem rachunkowym z uwagi na fakt, że jest to gigantyczna oszczędność czasu. Kierując firmą często lepiej jest przeznaczyć go na znajdowanie nowych klientów, a także atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej – aby poprawnie prowadzić księgowość w firmie trzeba być na bieżąco z ciągle zmieniającymi się przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za popełnione błędy. Jeżeli złożysz błędne zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a na dodatek, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy opłacasz profesjonalne biuro rachunkowe – to ono jest odpowiedzialne za zrobione błędy.