Dom opieki jest ośrodkiem przeznaczonym dla seniorów. Powinna wybrać się tam każda osoba, która jest w podeszłym wieku i nie jest w stanie sama poprawnie funkcjonować; inaczej mówiąc, wymaga opieki. Wiele osób decyduje się na umieszczenie bliskich w takich ośrodkach, zwłaszcza, że obecnie oferta miejsc tego rodzaju jest nad wyraz atrakcyjna.

Wybór odpowiedniego domu opieki

Jak wybrać należyty dom opieki? Sprawa ta jest bardzo prosta – należy poszperać nieco w sieci, aby zorientować się, jakie ośrodki działają w Twoim rejonie i jakie mają opinie. Można zdecydować się na publiczny dom opieki rybnik, którego ceny regulowane są zwykle przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena mieszkania w takim miejscu jest znacznie skromniejsza, niż w prywatnym, ale nie można oczekiwać ogromnych luksusów dla podopiecznych.

Prywatny dom opieki za to jest zwykle prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. W tym przypadku koszty są nieco bardziej pokaźne, gdyż sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale różnorakie ośrodki tego rodzaju gwarantują obszerną ofertę zajęć dla mieszkańca, jak również znakomite warunki noclegowe. 

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, wybierając dom opieki?

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru najlepszego domu seniora dla naszego krewnego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i publicznych ośrodków. Trzeba również dopasować cenę pobytu do możliwości finansowych krewnego oraz naszych – trzeba mieć przy okazji świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, samorząd może pokryć część kosztów pobytu. Warto także odwiedzić dane miejsce osobiście, aby zorientować się trochę na temat warunków noclegowych oraz zaletami, jakimi może pochwalić się dany dom opieki.