Bezsprzecznie w dzisiejszych czasach umiejętność władania językami jest istotna dlatego warto zaznajamiać dzieci od małego z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto w których znajdziesz taką szkołę. Przeczytaj nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to proces w którym rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy najlepiej będzie zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka obcego tak szybko, jak tylko jesteście w stanie. Z wprowadzeniem języka obcego nie warto czekać. Tak naprawdę noworodek od pierwszych dni życia bez świadomości uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie dwujęzyczne to system polegający na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety takiego sposobu nauczania to:

  • kreowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego który różni się ojczystego;
  • poznawanie literatury, kultury oraz historii innych krajów;
  • szybszy dostęp do zagranicznych programów edukacyjnych;
  • zachodzi możliwość zagranicznej nauki.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Plusów dwujęzyczności jest bardzo wiele. Poniżej je wymieniliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy masz świadomość, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce bo intuicyjnie czują, świat nie jest czarno biały.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszą wymowę.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze znać dany język, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?

Liczne badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. Dodatkowo dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma niebagatelny wpływ na naukę kolejnego języka. Gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na naukę języka, z czasem zakres słów w dziecka będzie o wiele bogatszy a to pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.