W teorii każdy adwokat może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Często zdarza się sytuacja, w której adwokat tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc coraz częściej spotyka się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które nie biorą każdej sprawy? Jakie mogą być specjalizacje u prawników i czemu są takie istotne? Co sprawia, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są niesamowicie cenione, a w niedużych miastach wciąż nikt nie przekonał się do tego modelu działania?

Czym są butiki wśród kancelarii adwokackich?

Od mniej więcej 10 lat w Polsce można zobaczyć kancelarie prawnicze, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie bardzo wyprofilowane i biorą na siebie tylko takie sprawy, które zawierają się w ich dziedzinie pracy. W związku z tym prawnicy będący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie podejmą się sprawy rozwodowej. Stały się one dosyć powszechne w Warszawie, mimo, że mniejsze miasta wciąż nie mogą się przekonać do takiego stylu działania. Spowodowane jest to tym, że nie ma tam tak dużego zapotrzebowania na adwokatów i nawet takich niewyspecjalizowanych kancelarii prawniczych nie ma zbyt wiele.

Prawo zmienia się niezmiernie szybko i nadążanie z aktualizacjami w przepisach z każdej specjalizacji jest w zasadzie nieprawdopodobne. Jeżeli prawnicy rozwijają się tylko w jednej dziedzinie prawa to będą na bieżąco z kolejnymi modernizacjami, a w konsekwencji zagwarantują szybsze i bezsprzecznie fachowe obsłużenie klienta. Tego typu kancelaria nie przyjmuje spraw z pozostałych dziedzin, dlatego że będzie się to wiązało z bardzo długim czasem na zdobycie potrzebnej wiedzy. Bezsprzecznie jest to jakieś wyrzeczenie, jednak zapewnienie sobie prestiżu i opisywanie się jako wyspecjalizowana kancelaria prawna może przyczynić się do tego, że więcej klientów mających potrzebę aby rozwiązać swój problem w określonej specjalizacji wybierze się właśnie do niej, a nie do ogólnej kancelarii. Dzięki posiadaniu specjalizacji zmniejszamy swoją konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Odnajdując specjalizację prawa, w której czujemy się bardzo pewnie, jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla klientów. My, jako adwokaci, nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie świadczymy, a klient nie zastanawia się czy dobrze zrobił oddając nam swoją sprawę. Nie jest możliwe żeby adwokat był alfą i omegą w każdej dziedzinie, a prowadzenie spraw dotyczących prawa rodzinnego i karnego równocześnie spowoduje tylko, że zakopiemy się w papierach dotyczących obydwu i ostatecznie nie będziemy w stanie dobrze poprowadzić żadnej z nich.

Jeśli jesteś prawnikiem to pewnie jest dla Ciebie istotne żeby znaleźć idealne miejsce pracy, w którym przełożony będzie dostrzegał pracę, jaką wykonujesz. Dla wyprofilowanej kancelarii adwokackiej wyszkolenie adwokata nie jest prostym zadaniem i wymaga to nakładu kosztów i pracy, dlatego też ważne jest dla nich żeby utrzymać adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo obszerne i można je podzielić na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne oraz karne, a te można podzielić na jeszcze większą ilość bardziej szczegółowych specjalizacji, w związku z czym każdy może znaleźć swoją mocną stronę.

Jakie specjalizacje opłaca się wybrać?

Do wyboru są w zasadzie dwa rozwiązania – można wybrać niezmiernie popularną dziedzinę prawa, w której bardzo dużo się dzieje i można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić zupełnie odwrotnie i wybrać niszowy kierunek. W tej drugiej sytuacji możesz być jednym z kilku adwokatów, którzy zajmują się tą dziedziną prawa. W konsekwencji duża ilość klientów będzie trafiać od razu do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji warto zapytać samego siebie jaka branża nas interesuje i nie przerasta. Jeśli przerażają nas zabójstwa to może nie powinniśmy pracować przy prawie karnym, gdyż prowadzenie takich spraw może być dla nas zbyt trudne.

Powinniśmy także spojrzeć na miejsce, w którym będziemy pracować jako adwokat. W miejscowościach na południu Polski może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w odróżnieniu od mniejszych miast mogą być niezbędni adwokaci wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu nowych absolwentów prawa, mających ogromną konkurencję. Warto więc wyróżnić się w pewien sposób, żeby nie być następnym prawnikiem od wszystkiego.

Źródło: https://adwokat-topczewska.pl/