Władanie wiedzą na temat finansów to nie wszystko aby zostać dobrym księgowym. Bezspornie jest to baza i bez takich umiejętności nie ma szans pracować w tym zawodzie, mimo wszystko księgowy, któremu klienci ufają powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy charakteru może mieć więc dobry księgowy i jakie osoby nadają się żeby pracować w tym zawodzie? 

Jakie są obowiązki podczas pracy w biurze rachunkowym?

Zakres obowiązków w biurze rachunkowym będzie się nieznacznie różnić zależnie od firmy pracy. Najczęściej jednak ważnym ze zobowiązań może być opieka nad zestawieniami finansowymi i regularne prowadzenie pełnej rachunkowości. Księgowy musi również prowadzić księgi finansowe i przygotowywać deklaracje podatkowe oraz współpracować z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe bierze zadania kadrowe, czyli jest to też robienie listy płac i wyliczanie wypłat, zasiłków oraz różnych innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz zleceniobiorców.

Co powinien umieć potencjalny księgowy?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu finansów i znajomości prawa podatkowego oraz gospodarczego, kandydat na księgowego musi doskonale czuć się w miejscu pracy. Co to znaczy? Księgowy pracuje przede wszystkim z ludźmi – ma kontrahentów, bez tego biuro rachunkowe nie będzie istnieć. W związku z tym osoba taka musi cechować się komunikatywnością i otwartością na ludzi. Pracowanie z finansami wiąże się z ogromną odpowiedzialnością a to często powoduje stres. Tak więc księgowy musi rewelacyjnie sobie radzić ze stresem i bez problemu działać pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza bardzo dużo terminów, których księgowy musi dotrzymywać, a to powoduje, że księgowy musi efektywnie organizować swoją pracę i być terminowym.

Jaki jest dobry księgowy podczas pracy w biurze rachunkowym

Klienci w księgowym dostrzegają nie tylko fachowca od pieniędzy ale także doradcę. Dobry księgowy stawia więc na bezkompromisową sumienność i jest bezustannie wiarygodny w rozmowie ze swoimi kontrahentami. Za każdym razem ich wysłuchuje do końca oraz wspiera w podjęciu właściwej decyzji. Pracownik biura rachunkowego bezwzględnie stawia na nieprzeciętną dokładność, jest dyskretny – klient może powiedzieć mu tajemnice, które mówią o prowadzenia biznesu, jednak nigdy nie będą one wygadane innym. No i zdecydowanie za każdym razem zapewnia pomoc podczas rozwiązywania problemów finansowych i podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego musi osobno traktować każdego kontrahenta i opierać się na niewymuszonych kontaktach z nim. Zaufanie zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest niesamowicie ważne w pracy w biurze rachunkowym. Na dodatek długofalowe postrzeganie finansów przedsiębiorstwa będzie kolejnym doskonałym atrybutem księgowego.

Znalezienie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie wymagania nie zawsze jest prostą sprawą. Jakby co to znajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Wyraźnie widać więc, że aby pracować w biurze rachunkowym nie jest wystarczające skończenie studiów z rachunkowości. Na bycie dobrym fachowcem składa się wiele najróżniejszych czynników. Możesz być księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, ale będziesz wtedy jedynie następnym księgowym, a nie TYM, dobrym księgowym, o którego proszą spółki

Jeśli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoim zespole księgowych, którzy mogą zaoferować Ci najlepszą obsługę – poszukaj w Gdyni.