Założenie firmy związane jest z regularnymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Trzeba to robić wyłącznie przy użyciu konta bankowego, gdyż instytucje te przyjmują tylko rozliczenia bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że założenie konta firmowego jest potrzebne, żeby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Dlatego wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu działalności gospodarczej swoje kroki kieruje do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednka dużo przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto osobiste, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Niewątpliwie konto firmowe jest sporym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, umożliwia stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Czy przepisy nakładają przymus posiadania konta firmowego?

Rachunek firmowy pozwala swobodnie operować finansami firmy. Umożliwia także w miarę proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy urząd skarbowy. Można powiedzieć, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma przepisu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można wykorzystywać konto osobiste, również w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy w czasie rejestracji firmy gospodarczej należy tylko podać numer konta osobistego.

Czy łączenie konta osobistego z firmowym jest rozsądnym rozwiązaniem? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych żeby mieć jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Mimo wszystko należy postawić sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? W praktyce to zdecydowanie nie jest rozsądny pomysł. Na takim koncie bankowym robi się bałagan, gdyż nie rozgranicza on transakcji firmowych od prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów szczególnie w przypadku kontroli, przez urząd skarbowy. Wówczas podatnik ma obowiązek wskazać, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz tego jest to duże utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem oraz finansami firmy. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Trzeba jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami przeprowadza się za pomocą rachunku bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Rachunek firmowy – biała lista podatników VAT

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji istnieje wyjątek od reguły. Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością muszą posiadać konto firmowe. Szczególnie, jeśli transakcje przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. W takiej sytuacji należy upewnić się, czy numer bankowy płatnika jest na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Lekceważenie tego obowiązku może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle obowiązkiem, co uproszczeniem dla podatnika, z tego powodu naprawdę warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo szeroka i niełatwo wybrać najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Bez wątpienia bardzo istotną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Stały, miesięczny koszt może być sporym utrudnieniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w zdecydowanej większości zakłada prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko trzeba uważać. Jednakże bezpłatne prowadzenie konta firmowego może być związane z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest koszt wydania oraz utrzymania karty płatniczej. Często można skorzystać z karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Mimo wszystko także w tej sytuacji może się to wiązać z określonymi warunkami. Najczęściej jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Korzystając z konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, żeby iść się bezpośrednio do placówki. Z tego powodu należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Z całą pewnością podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co zdecydowanie powinno być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może za bardzo obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszych ofert banków?

Banki zazwyczaj reklamują swoje oferty w mediach. Mimo wszystko nie warto zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać różne oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest systematycznie aktualizowany, dlatego możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.