Nie można zaprzeczyć, że w przypadku bólu zębów lub różnorakich przypadłości jamy ustnej dobrze jest wybrać się do lekarza. Obecnie medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takowych specjalistów jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o idealny stan jamy ustnej i zębów. Wiele osób często zastanawia się, czy z daną przypadłością należy odwiedzić lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice między tymi dwoma zawodami, a także nakreślimy, w jakich sytuacjach trzeba korzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz wydaje się, że stosunkowo niewiele pacjentów ma świadomość odnośnie tych różnic.

Chirurg dentystyczny, dentysta, a może ortodonta – do kogo należy się udać?

Nade wszystko trzeba na samym początku zaznaczyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Lekarz denstysta

Zaczniemy może od zawodu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która zajmuje się leczeniem wszelkich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z pewnego prostego względu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak chociażby implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Dobrze zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest znacznie bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W zakres jego usług wchodzi chociażby usuwanie zęba mądrości czy usuwanie różnorakich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również specjalistą, do którego warto udać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie sprostać tym przypadłościom. Reasumując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym ogromnych kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na szybkie zażegnanie nawet najbardziej niepokojących chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.