Rezonans magnetyczny (dla przykładu w Trójmieście) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zapraszamy zatem do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego ciekawego sprzętu, jakim jest rezonans magnetyczny.

Fakty na temat rezonansu magnetycznego

Nade wszystko należy wytłumaczyć nieco więcej na temat samego procesu badania oraz jego przebiegu. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Z racji tego, że tuba jest stosunkowo ciasna, osoby cierpiące na klaustrofobię mogą nie czuć się w niej komfortowo – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

Jeśli poszukujesz kliniki, gdzie przeprowadzisz rezonans kręgosłupa szyjnego w Gdańsku, sprawdź cennik tej przychodni -> link.

Jakie są największe mity dotyczące rezonansu magnetycznego?

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Przed badaniem trzeba zrobić wyniki poziomu kreatyniny. Zalecane jest to nie tylko, kiedy planowane jest rezonans z kontrastem, w trakcie badania może okazać się, że jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy stawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania posiłków około 6-8 godzin przed badaniem. Niektórzy rekomendują, żeby wstrzymać się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale są też głosy, które mówią o wypiciu dużej ilości wody. W owej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto dopytać go o to, w jaki sposób najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Gdy przygotowujesz się na rezonans, nie stosuj tego dnia makijażu czy lakieru do włosów. Wśród składników dużej ilości kosmetyków można znaleźć drobiny metali, mogą one zniekształcić obraz otrzymany w trakcie badania. Dodatki, które mają fragmenty metalu takie jak spinki do włosów, okulary lub zegarki trzeba pozostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem niekonieczne jest rozbieranie się, jeżeli jednak ukryte są w nich metalowe elementy takie jak zamki czy też guziki, możesz być poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być także komfortowy, aby pozostając w bezruchu, nic nie drażniło Cię w trakcie badania.

Kiedy rezonans magnetyczny jest konieczny?

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonywane jest również, aby ujawnić zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać przy podejrzeniu takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, które mogą Cię zaniepokoić to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te symptomy mogą mówić o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w tej sytuacji nieocenioną pomocą podczas diagnozy może być rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym zaleceniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, jest jego ból. Objawy bólowe utrudniające poruszanie się, czy też drętwienie kończyn to częste uzasadnienia, dlaczego pacjenci decydują się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnostyki rdzenia kręgowego. W trakcie tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie czy też rozszczepienie rdzenia. Pozostałymi zaleceniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest podejrzenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans głowy może być niezastąpionym przyrządem rozpoznawczym podczas, gdy inne sposoby nie udzieliły wystarczającej ilości informacji do postawienia diagnozy. Jeśli podejrzewa się, że w mózgu bądź pniu mózgu stworzyły się zmiany nowotworowe, zmiany hormonów podpowiadają możliwość zaburzenia przysadki mózgowej lub nastąpiły zmiany w zachowaniu sugerujące choroby neurologiczne, jest wielka szansa, że zostaniesz skierowany na badanie rezonansem magnetycznym. Objawami, jakie mogą Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niewłaściwe reakcje na bodźce.