Wiele prywatnych osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura rachunkowego. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale są także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta najczęściej jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że prywatna osoba nie może skorzystać z porad w zakresie zakładania firmy. Często biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają również ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym oprócz księgowości trudnią się biura księgowe? 

Najważniejsze usługi biura rachunkowego 

Na pewno poszczególne oferty biur rachunkowych nieco różnią się od siebie. Jednakże można ogólnie uznać, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to właściwie znaczy? Ich oferta najczęściej jest skierowana do przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Poza tym takie biura oferują usługi z w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego, a także sporządzają sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Często w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia biur rachunkowych mogą skorzystać także osoby fizyczne. Biura rachunkowe proponują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których wypełnieniem wiele osób ma kłopot. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie finansów, czy pomocy w dopasowaniu najkorzystniejszych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Pozostałe usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Oczywiście biura księgowe mogą rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia fizycznego biura. Najistotniejszą funkcją takiego biura jest użyczenie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Dodatkowo wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, lub konferencji, dlatego w ofercie wirtualnego biura znajduje się także możliwość wynajęcia salki konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Dużo biur rachunkowych oferuje nadprogramowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. wsparciu przy tworzeniu biznesplanów – odpowiednio napisany biznesplan na pewno pomoże przy zakładaniu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe piszą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle ważny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Odpowiednio zrobiona analiza jest istotnym czynnikiem umożliwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy wykorzystaniu możliwości przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych są w stanie ocenić, czy wybrana strategia firmy bierze pod uwagęa wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Z całą pewnością zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Ważne, żeby określone usługi wykonywane były na dobrym poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj proponują pomoc przy uruchomieniu firmy i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po otworzeniu firmy można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.